Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Με Λύρατζη βασικό η Εθνική ομάδα Νέων τεσσάρα στο Γιβραλτάρ

Ημέρα:

spot_img

Με νίκη ξεκίνησε η Εθνική ομάδα Νέων τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στον 13ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19, έχοντας βασικό και στα 90 λεπτά τον Καβαλιώτη παίκτη του ΠΑΟΚ, Λευτέρη Λύρατζη, καθώς επικράτησε με το ευρύ 4-0 του Γιβραλτάρ στη Στάρα Ζαγκόρα της Βουλγαρίας.

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Τζήμα στο 3′ και στο 14′ πέτυχε το 2-0 με τον Βοϊλή, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο γκολ του Δημήτρη Εμμανουηλίδη, ένα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κι άλλο ένα στο 86ο λεπτό.

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Ρουμανία, την οποία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (17/11).

Ελλάδα: Χριστογεώργος, Λυρατζής, Τσαούσης (85΄ Νεοφυτίδης), Μιχαηλίδης, Αντζουλάς, Εμμανουηλίδης, Μελιόπουλος (85΄ Λιάβας), Μπότος (60΄ Κουτσουπιάς), Βοϊλής, Τζήμας (69΄ Δούμτσης), Μαρίνος (61΄ Γαϊτανίδης).

Γιβραλτάρ: Λόπεζ, Περέρα (72΄ Κάρνετζι), Βινέτ, Σέρα, Γιάμπιας, Μούιρ, Γκράσια (90΄ Μόγια Μπολτ), Πίκοκ, Ελ Χμίντι (72΄ Σμιθ), Περάλτα (87΄ Μπαουτίστα), Τζόουνς (71΄ Μάρκεζ).