Σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει ο Χαρίλαος Τρικούπης στην Ξάνθη, επικρατώντας με σκορ 60-75 κόντρα στην Ασπίδα. Έστω και με παιχνίδι περισσότερο, ο Χαρίλαος Τρικούπης κατάφερε να ανέβει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την σημαντική νίκη που σημείωσε στην έδρα της Ασπίδας με σκορ 75-60. Η ομάδα του Μεσολογγίου παράλληλα κατάφερε να προσπεράσει τους Ίκαρους Σερρών, οι οποίοι τα βρήκαν σκούρα στην έδρα του Ερμή Λαγκαδα, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 66-60, με τους γηπεδούχους μάλιστα να μειώνουν στις δύο νίκες από την τρίτη θέση.
Στο Αγρίνιο η τοπική ομώνυμη ομάδα κατάφερε να πετύχει την ανατροπή κόντρα στην Χαλκηδόνα, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ μέχρι την τρίτη περίοδο, αλλά τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη, σε ένα ποιοτικά κακό παιχνίδι, με το τελικό σκορ να είναι το 51-48. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να απομακρυνθούν κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις, αλλά παρέμειναν στο 5-12.
Σε ένα παιχνίδι το οποίο στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε με ντέρμπι, η ομάδα του Στρατωνίου κατάφερε να φύγει με την νίκη από την έδρα του Ανατόλια, επικρατώντας με σκορ 77-71. Ακόμη ένα εντυπωσιακό παιχνίδι διεξήχθη την 20η αγωνιστικής, με τους Μαχητές να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση κόντρα στα Φάρσαλα με σκορ 84-80.
Σπουδαία νίκη κατάφεραν να πανηγυρίσουν οι παίκτες της Ελιμείας στην έδρα τους, όπου πήραν το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Γέφυρα με σκορ 78-66, κάτι το οποίο θα τους βοηθήσει στην μάχη της παραμονής που δίνουν, οι οποίοι αυτή την στιγμή βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-15, απέχοντας μόλις δύο νίκες από την Χαλκηδόνα, έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι λιγότερο. Κοντά στην κορυφή παρέμεινε και το Πευκοχώρι, το οποίο δεν δυσκολεύτηκε στην έδρα των Τιτάνων, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 82-64.
Η Βαθμολογία
1.Χαρίλαος Τρικούπης 34 (15-4)
2.Καβάλα* 33 (15-3)
3.Ίκαροι Σερρών 33 (14-5)
4.Πευκοχώρι* 31 (13-5)
5.Ερμής Λαγκαδά 31 (12-7)
6.Ανατόλια 30 (11-8)
7.Αγρίνιο 30 (11-8)
8.Στρατώνι 29 (10-9)
9.Φάρσαλα 28 (9-10)
10.Μαχητές Πειραματικό 28 (9-10)
11.Ασπίδα Ξάνθης 25 (6-13)
12.Γέφυρα* 24 (6-12)
13.Χαλκηδόνα 24 (5-14)
14.Ελίμεια* 21 (3-15)
15.Τιτάνες Παλαμά* 19 (1-17)
*Έχουν κάνει το ρεπό τους
Η επόμενη 21η αγωνιστική (11/3)
Χαρίλαος Τρικούπης-Αγρίνιο
Χαλκηδόνα-Ανατόλια
Στρατώνι-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Φάρσαλα-Ερμής Λαγκαδά
Γέφυρα-Ικαροι Σερρών
Πευκοχώρι-Καβάλα
Ελίμεια-Τιτάνες Παλαμά
Ρεπό η Ασπίδα Ξάνθης.
Γ.Ν.