Ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα θα παρουσιαστεί στο Θεατρικό καλλιτεχνικό Εργαστήρι της Θεάτρου Ανάβασις (Λεωνάτου 8, κάθετος στην Ομονοίας 92-94), το Σάββατο στις 27 Φεβρουαρίου και ώρα 20:00.
Ανοιχτή σε συνεργασίες και ανταλλαγές με καλλιτέχνες και εκτός ελληνικών συνόρων, η Μαρία Καραβία καταφέρνει να παρουσιάζει κάτι ξεχωριστό στην πόλη μας.
Αυτή τη φορά φιλοξενεί τον Ρίτσαρντ Γκίμπσον, από το Μπράϊτον της Αγγλίας, ιδρυτή της μπάντας «σεξπηρική επτάδα» που σε συνεργασία με την Ελένη Γαλανοπούλου (φωνητικά),τον Γκλεν Κάπρα (πιάνο) και τον Ιάκωβο Μαλαμίδη (κρουστά), θα παρουσιάσουν μελοποιημένα σονέτα του Σέξπηρ.
Το να μελοποιηθούν σονέτα του Σέξπηρ είναι κάτι που έχει γίνει και από άλλους μουσικούς, αλλά ποτέ με τόσο μεγάλη επιμονή στην επιτυχία του αποτελέσματος, όπως το έκανε ο Ριτσαρντ Γκίμπσον με την μπάντα του, του οποίου η πολύ έξυπνη μελοποίηση και ερμηνεία των Σεξπηρικών σονέτων είναι βασισμένη σε πολλά χρόνια έρευνας.
Η «σεξπηρική επτάδα» έχει μελοποιήσει τα σονέτα σύμφωνα με την αρχαϊκή μουσική, γραμμένη όμως σε στυλ folk και Blues. Το αποτέλεσμα το οποίο προκύπτει ακούγεται πρωτότυπο και καθόλου αρχαϊκό.
Τα σονέτα πραγματεύονται αισθήματα, έρωτα, πάθους, απογοήτευσης, πόνου, εκδίκησης και αγάπης. Με άλλα λόγια ο Σέξπηρ είναι παρών και ζωντανός. Γι αυτούς που επιθυμούν μια ιδιαίτερη βραδιά με ατμόσφαιρα αγγλικής κουλτούρας, είναι μια ωραία πρόταση για βραδινή έξοδο με καλή μουσική αλλά και ευκαιρία για τους αγγλομαθείς να ακούσουν την αυθεντική αγγλική γλώσσα, αφού η παρουσίαση γίνεται σε δύο γλώσσες(ελληνικά-αγγλικά).
Μετά το τέλος του προγράμματος όσοι επιθυμούν μπορούν να παραμείνουν στο χώρο για συζήτηση με τους καλλιτέχνες.
Γενική είσοδος: 8 Ευρώ (συμπεριλαμβάνει ποτήρι κρασί/αναψυκτικό).
Πληροφορίες: 6976879029.