Εντός του μήνα θα έχουν εξοφληθεί όλες οι οφειλές προς τους φορείς που εκτελούν το μεταφορικό έργο των μαθητών και έχουν να κάνουν με την περυσινή σχολική χρονιά, όπως διαβεβαίωσε με δηλώσεις του στα τοπικά μέσα ενημέρωσης την Τρίτη (12/9), ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας, Θόδωρος Μαρκόπουλος.
«Πάντα, στην αρχή της σχολικής χρονιάς, υπάρχουν προβλήματα με τις μαθητικές μεταφορές, μικρές σε άλλες περιπτώσεις και μεγαλύτερες σε άλλες, όμως πιστεύω ότι θα έχουμε μια χρονιά που όλα θα κυλήσουν ομαλά. Μέχρι στιγμής δεν μας έχει αναφερθεί κάποιο ιδιαίτερο θέμα», σημείωσε αρχικά στις δηλώσεις του ο Θόδωρος Μαρκόπουλος.
Μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου θα έχουν διανεμηθεί τα ειδικά μαθητικά δελτία
Στη συνέχεια ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας, ανέφερε ότι οι καταστάσεις με τον αριθμό των μαθητών που δικαιούνται ειδικά μαθητικά δελτία θα φτάσουν το αργότερο μέχρι τα τέλη της εβδομάδας στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, ώστε να είναι ενημερωμένοι οι φορείς που εκτελούν το συγκεκριμένο έργο, δηλαδή το Υπεραστικό, το Αστικό Κ.Τ.Ε.Λ. και τα ταξί, ενώ μέχρι τα τέλη του τρέχοντος μήνα οι δύο Διευθύνσεις θα έχουν διανείμει τα σχετικά δελτία μέσω των διευθυντών στους μαθητές. Ο κ. Μαρκόπουλος είπε επίσης ότι μέχρι την περασμένη Παρασκευή υπογράφηκαν οι νέες συμβάσεις με τους φορείς που εκτελούν το μεταφορικό έργο των μαθητών, ενώ ρωτήθηκε και για το αν υπάρχουν οφειλές προς αυτούς από την περυσινή χρονιά.
Οφειλή τριών μηνών προς το Υπεραστικό Κ.Τ.Ε.Λ. Καβάλας από την προηγούμενη σχολική χρονιά
«Σε ό,τι αφορά το θέμα των πληρωμών που κάνει η περιφερειακή ενότητα Καβάλας, ενώ μέχρι και προσφάτως έτυχε να υπάρχουν οφειλές μέχρι και οκτώ μήνες πίσω και μάλιστα στην καλή περίοδο, πριν δημιουργηθεί η προβληματική περίοδος, που είχε επιλυθεί με τροπολογία, σήμερα υπάρχει μια οφειλή τριών μηνών προς το Υπεραστικό Κ.Τ.Ε.Λ. Καβάλας. Μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου θα έχουν λυθεί αυτά τα ζητήματα και θα καταφέρουμε να εγκαινιάσουμε μια καλή χρονιά με τους ανθρώπους που παρέχουν πολύτιμες υπηρεσίες στο εκπαιδευτικό σύστημα», απάντησε σχετικά με το θέμα ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας.