Ο Κωνσταντίνος Χατζηγιαννάκης, υποψήφιος σύμβουλος του Επιμελητηρίου Καβάλας με τον συνδυασμό του Παύλου Ζησίμου έκανε την παρακάτω δήλωση:
Λίγα 24ωρα πριν τις εκλογές του Επιμελητηρίου μας παρατηρούμε με προβληματισμό τη σύγχυση στην οποία βρίσκονται οι υποψήφιοι με το «δαχτυλίδι». Πότε αρνούνται κάθε σχέση με την απερχόμενη διοίκηση (ξεχνώντας ότι έχουν 14 μέλη του Δ.Σ. στο ψηφοδέλτιό τους), πότε ταυτίζονται με αυτήν (κάνοντας διαφημιστικό σποτ με αναφορές στον απερχόμενο πρόεδρο). Όμως, το δαχτυλίδι τους «φωνάζει» και «καρφώνονται».
Σε όλα τα δύσκολα και άβολα ερωτήματα που έχουμε θέσει στον μόνιμο αντιπρόεδρο του Επιμελητηρίου, μάς απαντά ο απερχόμενος πρόεδρος, ο οποίος κατά τα άλλα ισχυρίζεται ότι δεν παρεμβαίνει στις εκλογές. Εν τέλει παρεμβαίνει τακτικά για να μας θυμίσει με ποιον συνδυασμό έχει ταυτιστεί απόλυτα και ποιον ανοιχτά υποστηρίζει.
Με «δαχτυλίδι», «πλάτες» και «μηχανισμούς» θα αναμέναμε ότι ο «σαν έτοιμος από καιρός» συνδυασμός του μόνιμου αντιπροέδρου θα είχε και πρόγραμμα και προτάσεις. Θα μπορούσε να αρχίσει από τα δεκάδες που δεν υλοποίησε στις θητείες του και να τα ξαναϋποσχεθεί. Ούτε αυτό δεν έκανε επί δύο μήνες.