Άστραψε και βρόντηξε ο υποψήφιος πρόεδρος του Επιμελητηρίου Καβάλας και επικεφαλής του συνδυασμού «Για Εσένα», Κίμωνας Παπαδόπουλος, σε δήλωση που έκανε το μεσημέρι της Πέμπτης (7/12) στα τοπικά μέσα ενημέρωσης, σχολιάζοντας τα όσα είπε σε ραδιοφωνική εκπομπή το πρωί της ίδιας ημέρας, ο συνυποψήφιος του, Μάρκος Δέμπας.
Ο Κίμωνας Παπαδόπουλος, σε έντονο ύφος, ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να ανεχθεί να αναφέρεται το όνομά του σε καμιά περίπτωση υπόνοιας για ”σχέσεις” του με άλλους συνυποψηφίους του.
Στη δήλωση που έκανε ανέφερε τα παρακάτω: ”Το πρωί της Πέμπτης (7/12) πληροφορήθηκα ότι σε ραδιοφωνική εκπομπή της ”Πρωινής”, ο Μάρκος Δέμπας, μιλώντας σε αυτήν, αναφέρθηκε στο πρόσωπό μου, κάνοντας λόγο για ”συγκοινωνούντα δοχεία” και για ”σχέσεις” που μπορεί να υπάρχουν μεταξύ της δικής μου υποψηφιότητας κι άλλων συνυποψηφίων μας. Από την πρώτη μέρα που ξεκίνησαν αυτές οι εκλογές δεν μπήκα στη λογική μιας στείρας αντιπαράθεσης μεταξύ των άλλων συνυποψηφίων μου, οι οποίοι βρίσκονταν στην ίδια διοίκηση όλα αυτά τα χρόνια. Η δική μου υποψηφιότητα είναι ”φρέσκια”, δεν μετείχα ποτέ σε τέτοιες διαδικασίες και δεν έχω τη διάθεση να εμπλακώ σε κανέναν τέτοιο καυγά. Ούτε με αφορά ούτε με ενδιαφέρει. Όλοι αυτοί που θέλουν να εμπλακούν και θέλουν να κάνουν αυτού του είδους την πολιτική, γιατί θέλουν να εξυπηρετήσουν σκοπιμότητες ή γιατί θέλουν να συσπειρώσουν τον κόσμο τους, να έχουν το θάρρος όταν βρίσκονται σε debate να μη χρησιμοποιούν υποβολείς που τους υποβάλλουν όλες τις πληροφορίες για τις ενέργειες τους και ό,τι είναι να κάνουν να το κάνουν μέσα από τα κινητά τους τηλέφωνα. Αν δεν είναι οι ίδιοι ικανοί να καταθέσουν άποψη και σκέψη καθαρή να φέρνουν μαζί και τα επιτελεία τους όταν είναι να συζητάμε. Αλλά με το δικό μου όνομα δεν θα ασχολούνται! Πολύ περισσότερο με αυτούς που με ακολουθούν κι έχουν φρέσκιες ιδέες κι είναι παρόντες για να καταθέσουν ψυχή και να αγωνιστούν. Εμείς είμαστε έξω από συμφωνίες που πάνε να μπουν σε ένα τραπέζι κι από συναλλαγές που μπορεί να γίνονται πίσω από κλειστά παράθυρα ή κλειστές πόρτες. Είμαστε μια δυνατή και καθαρή υποψηφιότητα με άποψη και θέσεις για τον τόπο. Μάρτυρας μας η πορεία μας και οι ζωές μας”.