Την παύση του κ. Δημητρίου Πιπίνη από τη θέση του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Θάσου και την εκλογή νέου προέδρου, καλείται να εγκρίνει το Δ. Σ. του νησιού στη συνεδρίαση που θα γίνει την Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου.
Στη σχετική πρόσκληση που στάλθηκε, καλούνται τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου Θάσου σε συνεδρίαση με μοναδικό θέμα: «Περί διαπιστώσεως της παύσης του κ. Δημητρίου Πιπίνη από τη θέση του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Θάσου και εκλογής νέου Προέδρου αυτού».
Ο λόγος αντικατάστασης του κ. Πιπίνη είναι η στάση του στη συνεδρίαση της περασμένης Τρίτης (19-12-2107). Στη συνεδρίαση έγινε γνωστό ότι η Αποκεντρωμένη ακύρωσε απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Θάσου η οποία αφορούσε λατομική έκταση που δόθηκε σε ιδιώτη αλλά αυτή είναι αναδασωτέα περιοχή.
Ο κ. Πιπίνης θεώρησε υπεύθυνο της ακύρωσης δημοτικό σύμβουλο της πλειοψηφίας και αποχώρησε από την αίθουσα, με αποτέλεσμα να διακοπεί συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου.
Η στάση του εξόργισε τον δήμαρχο Κώστα Χατζηεμμανουήλ, ο οποίος φέρεται αποφασισμένος να διαγράψει τον Δ. Πιπίνη από την δημοτική του ομάδα.