Με λίγες μέρες καθυστέρηση από τον αρχικό σχεδιασμό, που ήταν για το προηγούμενο σαββατοκύριακο, πραγματοποιήθηκε η τοποθέτηση των ελαστικών οριοδεικτών (κολωνάκια) στην κεντρική οδό της Νέας Περάμου.
Όπως πρόσφατα είχε δηλώσει στο Kavala Web News ο αντιδήμαρχος της δημοτικής ενότητας Ελευθερών του δήμου Παγγαίου, Πάρης Γρηγοριάδης, η τοποθέτηση τους θα είναι δοκιμαστική, αφού φέτος έγινε με διαφορετικό τρόπο απ’ ό,τι τα προηγούμενα χρόνια.
Η στάθμευση των οχημάτων θα γίνεται στην πλευρά των καταστημάτων κι όχι σε αυτήν του παραλιακού μετώπου
Πιο συγκεκριμένα, όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες που σας παραθέτουμε, η στάθμευση των οχημάτων θα γίνεται πλέον στην πλευρά των καταστημάτων κι όχι στην πλευρά της παραλίας.
Με αυτόν τον τρόπο δίνεται πλέον η δυνατότητα στους διερχόμενους οδηγούς να μπορούν να σταματούν για λίγο στα καταστήματα και να αγοράσουν ό,τι χρειάζονται. «Το ρεύμα κυκλοφορίας από την πλευρά των καταστημάτων θα είναι πλέον πιο φαρδύ και στενότερο από την πλευρά του παραλιακού μετώπου. Δεν είχε κανένα νόημα τα αυτοκίνητα να παρκάρουν από την άλλη πλευρά. Κάθε μέτρο έχει και τις δυσκολίες του. Εμείς τολμάμε, προχωράμε και βλέπουμε…», είχε αναφέρει χαρακτηριστικά στις πρόσφατες δηλώσεις του στο Kavala Web News, ο κ. Γρηγοριάδης.