Με θέμα τις παροιμίες και ρεκόρ συμμετοχής πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 η 19η Αλφαβητοπαρέλαση στην Καβάλα.
![](https://kavalawebnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΑΛΦΑΒΗΤΟΠΑΡΕΛΑΣΗ-3.jpg)
![](https://kavalawebnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΑΛΦΑΒΗΤΟΠΑΡΕΛΑΣΗ.jpg)
Στη φετινή αλφαβητοπαρέλαση συμμετείχαν 31 σχολεία και περίπου 3.000 άτομα.
Ειδικότερα στην μαθητική Αλφαβητοπαρέλαση συμμετείχαν δημοτικά σχολεία, γυμνάσια, πολιτιστικοί (Ποταμουδίων, Κηπούπολης – Καλαμίτσας) και αθλητικοί (Πάνθηρες) σύλλογοι του δήμου Καβάλας, καθώς και μαθητές δημοτικών σχολείων των δήμων Παγγαίου (Ορφανίου, Νέας Περάμου, Κοκκινοχώματος, Ελευθερών) και Θάσου (Λιμένα, Πρίνου, Λιμεναρίων, Θεολόγου-Ποτού)!
![](https://kavalawebnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΑΛΦΑΒΗΤΟΠΑΡΕΛΑΣΗ-4.jpg)
![](https://kavalawebnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΑΛΦΑΒΗΤΟΠΑΡΕΛΑΣΗ-2.jpg)
Η παρέλαση των καρναβαλιστών ξεκίνησε από το Εργατικό Κέντρο της Καβάλας και κατέληξε στην πλατεία Ελευθερίας, όπου το γλέντι συνεχίστηκε με αποκριάτικους ρυθμούς από dj.
ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ
Σύλλογος Εικαστικών Τεχνών και Φιλότεχνων Καβάλας Artattack
Ένωση Γονέων και Κηδεμόνων Καβάλας
Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Καβάλας
![](https://kavalawebnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΑΛΦΑΒΗΤΟΠΑΡΕΛΑΣΗ-6.jpg)