Εγκρίθηκε από την Οικονομική Επιτροπή του δήμου Καβάλας, που συνεδρίασε την Πέμπτη (24/3), το θέμα των όρων της διακήρυξης του πρόχειρου πλειοδοτικού διαγωνισμού για τον ανάδοχο που θα αναλάβει την απομάκρυνση των προς απόσυρση εγκαταλελειμμένων οχημάτων που βρίσκονται σε πολλά σημεία της πόλης.
«Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος Απριλίου θα έχει προκύψει ο ανάδοχος. Τα εγκαταλειμμένα οχήματα αποτελούν πληγή για την πόλη μας. Στο επόμενο διάστημα θα μαζευτούν περίπου 300 αυτοκίνητα απ’ όλη την Καβάλα. Όλοι ξέρουμε ότι όταν οι συμπολίτες μας καταθέτουν πινακίδες για τα αυτοκίνητά τους, βάσει της νομοθεσίας θα πρέπει να τα έχουν σε ιδιόκτητο χώρο. Δυστυχώς, δεν γίνεται αυτό κι έτσι η δημοτική αστυνομία αναγκάζεται και κάνει όλη αυτή τη διαδικασία για να αποσυρθούν», τόνισε με δηλώσεις της στα τοπικά μέσα ενημέρωσης η αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών, Μαρία Φραντζεσκάκη.
120 ημέρες χρειάζονται για να χαρακτηριστεί προς απόσυρση ένα εγκαταλελειμμένο όχημα
Σύμφωνα πάντα με την κ. Φραντζεσκάκη από την ημέρα που θα εντοπιστεί ένα εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο, θα πρέπει να περάσουν περίπου 120 ημέρες, ώστε να χαρακτηριστεί προς απόσυρση.
«Η καθυστέρηση είναι μεγάλη, διότι υπάρχουν τεχνικά προβλήματα και γι’ αυτό δεν μπορούμε να τα απομακρύνουμε άμεσα. Ας ελπίσουμε ότι επιλέγοντας τον ανάδοχο θα μπορέσουμε να απελευθερώσουμε την πόλη μας και μαζί με την συνδρομή της υπηρεσίας Καθαριότητας να έχουμε μια πιο καθαρή πόλη», ανέφερε καταληκτικά στις δηλώσεις της η αντιδήμαρχος Καβάλας.