Με τις εργασίες αποκατάστασης να ολοκληρώνονται την Τετάρτη 24-08-2016 έληξε ακόμα μια παρέμβαση σε τμήμα προβληματικού δικτύου στο δημοτικό διαμέρισμα των Φιλίππων.
Συγκεκριμένα στην είσοδο του χωριού μετά το γήπεδο αντικαταστάθηκε αγωγός ύδρευσης μήκους περισσότερο των 200 μέτρων, ο οποίος το προηγούμενο διάστημα έδωσε πολλές ζημιές ανά ένα μέτρο περίπου ταλαιπωρώντας τους κατοίκους του οικισμού και δοκιμάζοντας την υπομονή τους. Το τμήμα που αντικαταστάθηκε τώρα αποτελεί ενότητα, με άλλον ο οποίος αντικαταστάθηκε πριν από τρεις περίπου μήνες στην ίδια πλευρά του οικισμού και λίγο κάτω από το σημείο που τοποθετήθηκε πριν από λίγους μήνες ο μειωτής – σταθεροποιητής πίεσης με στόχο την μείωση των πιέσεων, για την αποφυγή προβλημάτων.
Μετά την ολοκλήρωση και αυτής της παρέμβασης κάτοικος του οικισμού που διαμένει στο συγκεκριμένο σημείο σχολίασε «ότι από την τοποθέτηση του μειωτή η πίεση στην παροχή της κατοικίας του, από τις 13 ατμόσφαιρες μειώθηκε στις 8».
Με την ίδια φιλοσοφία της τοποθέτησης και άλλων μειωτών σε άλλα σημεία του Δήμου Καβάλας και αντικατάστασης δικτύων που παρουσιάζουν συχνές βλάβες, θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε και στο μέλλον.