Έξω από την Δημοτική Βιβλιοθήκη της Καβάλας, στο πεζοδρόμιο υπάρχει μία κατασκευή από υαλότουβλο.
Από την κατασκευή αυτή έσπασε ένα υαλότουβλο και δημιουργήθηκε πελώρια τρύπα όπου άνετα χωράει ένα ανθρώπινο πόδι. Αρχικά κάποιοι έκλεισαν την τρύπα σε μία σακούλα (!!!) και εν συνεχεία τοποθέτησαν από πάνω μία ζαρντινιέρα.
Έτσι, μπορεί να αποτράπηκε ο κίνδυνος ατυχήματος, αλλά έκλισε μέρος του πεζοδρομίου, δυσκολεύονται την κίνηση των πεζών και μάλιστα μπροστά στη Δημοτική Βιβλιοθήκη. Άραγε είναι τόσο δύσκολο να αντικατασταθεί το υαλότουβλο και να αποκατασταθεί οριστικά και σωστά το πρόβλημα;