«Δυστυχώς οι μετακινήσεις γιατρών από το Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας, τείνουν να γίνουν καθεστώς. Είναι μια κατάσταση που έχει πλέον παγιωθεί. Κάτι τέτοιο μας απαξιώνει ως γιατρούς».
Τα παραπάνω τόνισε στο πλαίσιο δηλώσεων που έκανε στην ΕΡΑ Καβάλας, ο διευθυντής της Β’ Παθολογικής Κλινικής του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας, Ξενοφών Κροκίδης, σχετικά με το θέμα των μετακινήσεων γιατρών από το Γ.Ν.Κ. σε όμορα Νοσοκομεία.
«Με «εντέλεσθαι» γιατροί καλούνται να πηγαίνουν να προσφέρουν είτε πρωινό ωράριο, είτε πρωινό ωράριο και εφημερία στα όμορα Νοσοκομεία, αλλά ακόμη και στον Πολύγυρο στη Χαλκιδική!»
«Γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων, όπως παθολόγοι, καρδιολόγοι, αναισθησιολόγοι, τελευταία ακτινολόγοι αλλά και νεφρολόγοι, με «εντέλεσθαι» καλούνται να πηγαίνουν να προσφέρουν είτε πρωινό ωράριο, είτε πρωινό ωράριο και εφημερία στα Νοσοκομεία όχι αυτά που είναι δίπλα μας, δηλαδή των Σερρών, της Δράμας, της Ξανθής, αλλά ακόμη και στον Πολύγυρο στη Χαλκιδική! Συνάδελφοι νεφρολόγοι έχουν πάει εκεί για να εφημερεύσουν, όπως επίσης και οι συνάδελφοί μας οι ακτινολόγοι σε μία περιοδικότητα ανά κάποιες εβδομάδες πέραν του ότι έχουν γνωματεύσουν σε αξονικές, υπέρηχους, απλές ακτινογραφίες του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας, επιφορτίζονται να γνωματεύσουν και τις αξονικές τομογραφίες του Νοσοκομείου Πολυγύρου. Αυτά τα πράγματα δεν είναι αποδεκτά από εμάς», σημείωσε σχετικά ο κ. Κροκίδης.
«Το παράπονο που έχουμε είναι ότι δεν μας ακούν αυτοί που είναι από πάνω. Μας απαξιώνουν εν τέλει με όλες αυτές οι συμπεριφορές…»
«Να υπάρχει κάποια μεγάλη ανάγκη να το δεχτούμε και ποτέ κανείς γιατρός δεν αρνήθηκε να βοηθήσει. Αλλά αυτή η κατάσταση έχει παγιωθεί και πραγματικά διερωτόμαστε γιατί συμβαίνει αυτό. Τέτοιες αποφάσεις δεν σέβονται του θεσμούς, όπως για παράδειγμα έναν διευθυντή μιας κλινικής. Κι εγώ προσωπικά πήρα «εντέλεσθαι» να πάω στο Νοσοκομείο της Δράμας να προσφέρω υπηρεσία στο πρωινό ωράριο. Δυστυχώς οι ελλείψεις του Εθνικού Συστήματος Υγείας οδηγούν σε αυτές τις λύσεις, αλλά εκείνο το παράπονο που έχουμε είναι ότι δεν μας ακούν αυτοί που είναι από πάνω. Μας απαξιώνουν εν τέλει με όλες αυτές οι συμπεριφορές», υπογράμμισε καταληκτικά στις δηλώσεις του ο διευθυντής της Β’ Παθολογικής του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας.