Παρουσίαση του Ιατρείου Αναγεννητικής Ιατρικής Μυοσκελετικών Παθήσεων
Μία ενδιαφέρουσα ομιλία από τον Ορθοπαιδικό – Χειρουργό του Κέντρου Υγείας Καβάλας, Ροδίωνα Μαυρόπουλο, με θέμα “Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια (PRP). Η εφαρμογή στη Σύγχρονη Ορθοπαιδική”, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Δευτέρας 20 Μαΐου 2024, στην κεντρική αίθουσα της Μεγάλης Λέσχης.
Η θεραπεία PRP (Platelet Rich Plasma) είναι μια σύγχρονη, βιολογική μορφή θεραπείας μυοσκελετικών παθήσεων, η οποία συνίσταται στην έγχυση πλάσματος πλούσιου σε αιμοπετάλια (παρασκευάσματος συμπυκνωμένων αιμοπεταλίων-αυξητικών παραγόντων) στην πάσχουσα περιοχή. Ενισχύει σημαντικά τη διαδικασία επούλωσης των τραυματισμένων ιστών (τενόντων, χόνδρων, οστών και μυών), με φυσικό τρόπο και χωρίς να εμπεριέχει κανέναν απολύτως κίνδυνο.
![](https://kavalawebnews.gr/wp-content/uploads/2024/05/MAVROPOULOS.jpg)
Στην ίδια εκδήλωση, κατά τη διάρκεια της οποίας παρουσιάστηκε και το Ιατρείο Αναγεννητικής Ιατρικής Μυοσκελετικών Παθήσεων του Κέντρου Υγείας Καβάλας, παρέστη και απηύθυνε χαιρετισμό η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής, Αλληλεγγύης και Πρόνοιας, Έλσα Βακιρτζή.
ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ
Σύλλογος Εβριτών Ν. Καβάλας
Σύλλογος Φίλων Κλασσικού Αθλητισμού Καβάλας
Υπό την αιγίδα του Ιατρικού Συλλόγου Καβάλας.