Την Πέμπτη η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ Καβάλας (ΕΓΕΣΥΚ) εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ζητά, μεταξύ άλλων, την άμεση πρόσκληση ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.
Απαντώντας στην ΕΓΕΣΥΚ, ο Διοικητής του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας Κωνσταντίνος Κλειτσιώτης αναφέρει τα εξής:
- Από 01.01.2020 έως και 12.11.2020 έγιναν οι κάτωθι προσλήψεις προσωπικού: Νοσηλευτικό προσωπικό 32, Παραϊατρικό 5, Διοικητικό 6, Φαρμακοποιοί 2, Ιατροί μόνιμοι 9, Επικουρικοί Ιατροί 12 και Ειδικευόμενοι 41.
- Το Νοσοκομείο μας έχει επάρκεια μέσων ατομικής προστασίας που προμηθεύτηκε από τον δικό του προϋπολογισμό και από την 4η ΥΠΕ και το Υπουργείο Υγείας. Επίσης, δέχτηκε μεγάλες δωρεές από φορείς της πόλης και της Περιφέρειας.
- Οι κλινικές COVID-19 και η ΜΕΘ COVID-19 είναι πλήρως επανδρωμένες με το απαραίτητο Ιατρικό και Νοσηλευτικό προσωπικό. Επιπλέον, λειτουργούν κανονικά και άλλα τμήματα, όπως Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών, Ογκολογικό, Ουρολογικό, Μαιευτικό-Γυναικολογικό, Παιδιατρικό, Νευρολογικό, Ορθοπαιδικό κτλ.
Ο Διοικητής του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας
Κωνσταντίνος Κλειτσιώτης