Με 35 αντιπροσώπους θα συμμετέχει στο συνέδριο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ. που άρχισε τις εργασίες του την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου στην Αθήνα, η Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας, όπως δήλωσε στον «Ενήμερο», ο γραμματέας της τοπικής Νομαρχιακής Επιτροπής και πρώην βουλευτής, Κώστας Μορφίδης.
Λόγω του συνεδρίου οι εκλογές για την ανάδειξη των νέων τοπικών οργάνων, με σχετική απόφαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ., μετατέθηκαν για δυο εβδομάδες μετά το συνέδριο, στις 10 Μαρτίου.
«Το συνέδριο αυτό περιμένουμε να είναι ένας σταθμός για την νέα πορεία του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ., ένα συνέδριο επανίδρυσης και επαναπροσδιορισμού της σχέσης του κόμματός μας με την κοινωνία…»
«Έχουμε ήδη επιλέξει τους αντιπροσώπους μας για το συνέδριο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ. που αρχίζει την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου και θα διαρκέσει μέχρι τις 25 του μήνα στο γήπεδο του ΤαεΚβοΝτο στην Αθήνα. Ρυθμίσαμε τα της μετακίνησης των συνέδρων μας, οι οποίοι συνολικά θα είναι 35 άτομα. Το συνέδριο αυτό περιμένουμε να είναι ένας σταθμός για την νέα πορεία του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ., ένα συνέδριο επανίδρυσης και επαναπροσδιορισμού της σχέσης του κόμματός μας με την κοινωνία», επισήμανε χαρακτηριστικά στις δηλώσεις του ο Κώστας Μορφίδης.
«Με βάση αυτά που θα ψηφίσουμε στο συνέδριο, θα συνεχίσουμε την επαναπροσέγγισή μας με τους πολίτες, έτσι ώστε να χτίσουμε τη νέα σχέση αυτή…»
«Έχουμε ολοκληρώσει τοπικά τον προσυνεδριακό διάλογο και πιστεύουμε ότι πραγματικά έχει γίνει μια πολύ καλή συζήτηση πάνω στα βασικά θέματα που αφορούν το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας. Με βάση αυτά που θα ψηφίσουμε στο συνέδριο, θα συνεχίσουμε την επαναπροσέγγισή μας με τους πολίτες, έτσι ώστε να χτίσουμε τη νέα σχέση αυτή, η οποία θα στηρίζεται στην επίλυση των μεγάλων προβλημάτων που αυτή τη στιγμή αφορούν τους πολίτες και κυρίως προέρχονται από τη νεοφιλελεύθερη πολιτική που εφαρμόζει η Νέα Δημοκρατία», συμπλήρωσε ακόμη στα όσα είπε στον «Ε» ο γραμματέας της Ν.Ε. Καβάλας του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ.
«Χρειάζεται όλοι μαζί να προχωρήσουμε, αλλά αυτό το όλοι μαζί πρέπει να το λέμε και να το εννοούμε…»
Τέλος, όσον αφορά την έντονη αναταραχή που υπήρξε τα τελευταία 24ωρα στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. – Π.Σ. και την αποσυμπίεση της κατάστασης που επετεύχθη κυριολεκτικά στο παρά πέντε του συνεδρίου, ο Κώστας Μορφίδης σχολίασε: «Υπάρχουν τάσεις και φωνές οι οποίες αντιδρούν. Κάποια πράγματα δεν γίνονται στον σωστό χρόνο πιστεύω, δεν συζητιούνται και δεν υπάρχει μία συλλογική λειτουργία, η οποία πραγματικά χρειάζεται στο κόμμα. Χρειάζεται όλοι μαζί να προχωρήσουμε, αλλά αυτό το όλοι μαζί πρέπει να το λέμε και να το εννοούμε όλοι και κυρίως να προσπαθούμε από κάτω, δηλαδή να ξεκινάμε από τα μέλη και να πηγαίνουμε προς την κορυφή».