Για αλαζονική διάθεση κατηγόρησε τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, σχετικά με την παρουσία του στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, ο πρώην βουλευτής Καβάλας του ΠΑ.ΣΟ.Κ., Δημήτρης Παπουτσής.
«Ήταν η πρώτη φορά που ο κ. Τσίπρας επισκέφθηκε τη Δ.Ε.Θ. με την ιδιότητα του πρωθυπουργού. Ήταν όμως η πολλοστή φορά που βρέθηκε αντιμέτωπος με τις δικές του δημόσιες δηλώσεις των προηγουμένων ετών και τις δικές του δημόσιες δεσμεύσεις υπό την ιδιότητα του, είτε ως αρχηγού του ΣΥ.ΡΙΖ.Α., είτε ως επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Οι ερωτήσεις εκ των πραγμάτων ήταν πιεστικές προς αυτόν, γιατί ήταν η ίδια η αλήθεια πιεστική, με βάση όσα υποσχόταν τα προηγούμενα για χρόνια. Έδειξε μια αλαζονική διάθεση. Είχε, υποτίθεται, την αρχή μιας τετραετίας μπροστά που θα μπορούσε ψύχραιμα και νηφάλια να ξεδιπλώσει ένα όραμα ή ένα αναπτυξιακό σχέδιο για τη χώρα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε αντιληπτό και από τους πλέον αμερόληπτους παρατηρητές. Θέλησε να αξιοποιήσει την εκεί παρουσία του σαν μια ύστατη προσπάθεια να βελτιώσει το δικό του προφίλ, ως πρωθυπουργού. Εκτιμώ ότι δεν το κατάφερε», δήλωσε σχετικά ο Δημήτρης Παπουτσής, ερωτηθείς από τον «Ενήμερο» στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου.