Απόλυτα ομαλά κύλησε η πρώτη μέρα των πανελλαδικών εξετάσεων στην περιφερειακή ενότητα Καβάλας, σύμφωνα με τα όσα δήλωσε στον «Ενήμερο», ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Απόστολος Βαγενάς.
«Στα δέκα εξεταστικά κέντρα διαγωνίστηκαν 1.022 μαθητές, εκ των οποίων δεν προσήλθαν στις εξετάσεις οι 24. Λίγο μετά τις 8.30’ το πρωί ήρθαν τα θέματα στα εξεταστικά κέντρα κι αμέσως ακολούθησε η αναπαραγωγή και η διανομή τους, με τις εξετάσεις να αρχίζουν λίγο πριν τις 9 και να ολοκληρώνονται στις 12 το μεσημέρι.
Όλα κύλησαν ομαλά, δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα. Ό,τι προβλέπεται από το νόμο, αυτό κι έγινε», δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Βαγενάς.
Βατό και κατανοητό κρίνεται το θέμα της έκθεσης
Κείμενο του παιδαγωγού, φιλοσόφου και δοκιμιογράφου, Ευάγγελου Παπανούτσου, με θέμα τη φιλία, ήταν το θέμα των εξετάσεων στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας, με το οποίο έκαναν πρεμιέρα οι πανελλαδικές.
Πιο συγκεκριμένα, το κείμενο είναι απόσπασμα από το βιβλίο «Πρακτική Φιλοσοφία».
Η έκθεση, είχε θέμα τα χαρακτηριστικά της φιλίας, αλλά και τον ρόλο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στη δημιουργία σχέσεων φιλίας.
Το κείμενο, στο οποίο εξετάστηκαν οι μαθητές, κρίνεται βατό και κατανοητό, ενώ προσιτά χαρακτηρίζονται και τα θέματα, τα οποία ήταν κοινά τόσο για τους υποψήφιους του νέου συστήματος (είναι οι περισσότεροι και εξετάζονται σε τέσσερα μαθήματα), όσο και για εκείνους του παλιού (εξετάζονται σε έξι ).
Το πρόγραμμα για τις επόμενες ημέρες
Οι θέσεις που διεκδικούν οι συνολικά 103.366 υποψήφιοι είναι 69.985. Την Τρίτη 17 Μαϊου, τη σκυτάλη παίρνουν τα ΕΠΑ.Λ. (οι υποψήφιοι των ΕΠΑ.Λ. που δίνουν με το νέο σύστημα και οι υποψήφιοι ΕΠΑ.Λ.-ομάδα Α’ που δίνουν με το παλιό σύστημα), κάνοντας την αρχή και πάλι με το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας.
Την Τετάρτη (18/5) οι πανελλαδικές συνεχίζονται με τα Μαθηματικά και τα Αρχαία Ελληνικά για τα ΓΕ.Λ.
Η εξέταση των μαθημάτων των πανελλαδικών θα ολοκληρωθεί την 1η Ιουνίου για τα ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. (ομάδα Β’) και στις 6 Ιουνίου για τους υποψηφίους των ΕΠΑ.Λ.