Οι απολυμένοι των λιπασμάτων έκοψαν την Τρίτη 31/01/07, την καθιερωμένη πρωτοχρονιάτικη πίτα στο ΕΥΚ Καβάλας.Σχετικά αναφέρουν σε δελτίο τύπου που εξέδωσαν:
Αυτή η κοπή πίτας για εμάς έχει αποκτήσει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά γνωρίσματα.
Είναι μία κοπή πίτας που μέσα από τον πολύμηνο και δίκαιο αγώνα μας, χαλυβδώνει τη θέλησή μας και ανανεώνει τους μεταξύ μας δεσμούς, έως την τελική μας δικαίωση.
Εμείς από την καρδιά μας προσφέρουμε ένα κομμάτι πίτας στην καθεμία και τον καθένα από εσάς που στάθηκε αλληλέγγυος στον αγώνα μας, αλλά και σε κάθε αγώνα που έχει σαν σκοπό την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και τη βελτίωση των βιωτικών όρων.
Τέλος, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εκείνους τους συνταξιούχους συναδέλφους, που συνέβαλαν υλικά και οικονομικά για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης, καθώς και τους “φούρνους Φελλαχίδη” και το “ζαχαροπλαστείο Ιωσηφίδη” για τα υπέροχα εδέσματα και γλυκίσματα που μας προσέφεραν απλόχερα.