Από τα Σωματεία Εργαζομένων στο εργοστάσιο Λιπασμάτων Ν. Καρβάλης εκδόθηκε το παρακάτω δελτίο τύπου:
Στο πλαίσιο της προσπάθειας μας να διατηρήσουμε ως εργαζόμενοι το ιερό δικαίωμα της εργασίας, προβήκαμε στην συγκέντρωση 1.050 υπογραφών, υποστηρίζοντας την συνέχεια της εύρυθμης λειτουργίας του εργοστασίου λιπασμάτων, όπως συμβαίνει αυτή την στιγμή, μετά από μεγάλη προσπάθεια. Όλοι εμείς που με ρεαλισμό αντιμετωπίζουμε την οικονομική κρίση που υπάρχει στην χώρα και απαιτεί εκτός από μεγάλα λόγια και ορισμένες θυσίες, για να μπορεί να συνεχίσει την λειτουργία του.
Οι 620 οικογένειες λοιπόν, πλέον των εκατοντάδων προμηθευτών, επαγγελματιών της περιοχής και επιχειρήσεων που υποστηρίζονται οικονομικά από την λειτουργία του εργοστασίου, συνυπογράφουν και ζητούν το αυτονόητο, με σύμμαχο την κοινή λογική και για τους εργαζόμενους, το δικαίωμα εργασίας.
Για τον λόγο αυτό επισυνάπτουμε παρακάτω και σχετική επιστολή στήριξης των συνεργαζόμενων μεταφορικών εταιριών (ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ – ΝΕΑΠΟΛΙΣ – ΝΕΣΤΟΣ) με όλα τα μέλη τους.
Τα σωματεία των εργαζομένων του εργοστασίου, ευχαριστούν θερμά όλους όσους στηρίζουν την προσπάθεια και συνυπογράφουν.