Στη Δικαιοσύνη προσέφυγε η διοίκηση του εργοστασίου λιπασμάτων της Νέας Καρβάλης, μετά από την απόφαση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης να ακυρώσει την μεταβίβαση της άδειας λειτουργίας από την «ΕΛΛ.ΑΓΡΟ.ΛΙΠ. Α.Ε.» στην «Λιπάσματα Νέας Καρβάλης Α.Ε.».
Αυτό δήλωσε το πρωί της Τρίτης (9/5) στα τοπικά μέσα ενημέρωσης, ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας, Θόδωρος Μαρκόπουλος, υπογραμμίζοντας ότι τα σχετικά έγγραφα κοινοποιήθηκαν το μεσημέρι της Δευτέρας (8/5) στη Διεύθυνση Ανάπτυξης της περιφερειακής ενότητας Καβάλας.
Οι νομικοί θα απαντήσουν αν θα εφαρμοστεί η απόφαση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, τονίζει ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας
«Το θέμα αποκτά πλέον και μια νομική διάσταση, που θα πρέπει να μελετήσουμε», ανέφερε χαρακτηριστικά στις δηλώσεις του ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας, ο οποίος ερωτηθείς σχετικά με το αν θα εφαρμοστεί η απόφαση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας – Θράκης για την άδεια της εταιρείας «Λιπάσματα Νέας Καρβάλης Α.Ε.», απάντησε: «Αυτό θα μας το πουν οι νομικοί. Πλέον το θέμα αποκτά κι αυτή τη διάσταση».
Αναφορικά με τις καταγγελίες του προέδρου του σωματείου των εργαζομένων (νυν απολυμένων) στην E.L.F.E., Νίκου Βογιατζίδη, ότι παρά την αρνητική γνωμοδότηση νομικού από την Π.Ε. Δράμας, ώστε να μην μεταβιβαστεί η άδεια στην «Λιπάσματα Νέας Καρβάλης Α.Ε.», αυτή μεταβιβάστηκε, ο κ. Μαρκόπουλος επισήμανε: «Είναι απολύτως ψευδές αυτό που λέγεται το έχω πει κι άλλη φορά και συνεχίζω να το λέω. Η νομική γνωμοδότηση που υπήρχε ήταν θετική. Και όχι μόνο αυτό, αλλά καταγράφεται στην απόφαση, που άλλαξε το όνομα του φορέα στην άδεια. Εκτός απ’ αυτό, αν μια στο εκατομμύριο ίσχυε κάτι τέτοιο, φανταστείτε τι θα έγραφε η πράξη ακύρωσης της Αποκεντρωμένης».