Κατέπλευσε το μεσημέρι του Σαββάτου 17 Φεβρουαρίου 2024 στο λιμάνι της Καβάλας από τον Πειραιά το νέο πυροσβεστικό σκάφος «Σάββας Σάββαρης».
Το πλοιάριο φέρει το όνομα του Σερραίου πυρονόμου Σάββα Σάββαρη», ο οποίος το 2018 έχασε τη ζωή του κατά τη διάρκεια κατάσβεσης πυρκαγιάς στο Λιμνοχώρι της Ηράκλειας Σερρών.
Κατά την άφιξή του στο λιμάνι της Καβάλας έθεσε σε λειτουργία τα κανόνια νερού και έκανε εντυπωσιακές μανούβρες. Το «υποδέχθηκαν» με σφυρίγματα το πλοίο «ΑΝΕΜΟΣ» και ferry boat «Παναγία Θάσου».
Η επίσημη υποδοχή του θα γίνει τις επόμενες μέρες.