Τεράστια είναι η καταστροφή που άφησε πίσω της η μεγάλη φωτιά που έπληξε το νησί της Θάσου, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία του προγράμματος «Κοπέρνικος», 68.000 στρέμματα δασικής έκτασης έγιναν στάχτη.
Όπως ανέφερε την Παρασκευή (16/9) ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας, Θόδωρος Μαρκόπουλος, συνεργεία των Διευθύνσεων Κτηνιατρικής, Γεωργίας και Τεχνικών Έργων βρίσκονται στο νησί καταγράφοντας τις ζημιές που προκλήθηκαν από τη μεγάλη πυρκαγιά.
Επιτακτική ανάγκη η σύσταση και δεύτερου πυροσβεστικού κλιμακίου στη νότια Θάσο
Παράλληλα, ο κ. Μαρκόπουλος επισήμανε ότι είναι επιτακτική ανάγκη για τη σύσταση και δεύτερου κλιμακίου της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στο νότιο τμήμα του νησιού, ενώ με έμφαση τόνισε ότι οι υπάρχουσες υποδομές δεν θα μπορέσουν να ανταποκριθούν σε περίπτωση πλημμυρικών φαινόμενων.
Επίσης, ανέφερε ότι η περιφέρεια Α.Μ.Θ. θα συνδράμει με όλες τις δυνάμεις που έχει στη διάθεση της μέσω του Π.Ε.Π., σημειώνοντας ότι στην παρούσα φάση ένα ποσό της τάξης του μισού εκατομμυρίου ευρώ θα ήταν ικανοποιητικό.
Ωστόσο, με μια πρόχειρη εκτίμηση ανέφερε ότι συνολικά για την αποκατάσταση των ζημιών θα απαιτηθούν περί τα 7 με 8 εκατομμύρια ευρώ.
Ολοσχερής η καταστροφή στα ελαιόδεντρα στο τμήμα Πρίνος – Καζαβήτι
Ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας δήλωσε επίσης ότι απαιτούνται περί τους 600 τόνους ζωοτροφών, ενώ ανέφερε ότι δυο κοπάδια συνολικά κάηκαν από τη μεγάλη φωτιά. Τεράστιες είναι επίσης οι ζημιές στα ελαιόδεντρα του νησιού, ειδικά στο τμήμα Πρίνος – Καζαβήτι, όπου κυριολεκτικά η καταστροφή ήταν ολοσχερής. Όσον αφορά τη ζημιά στο μελισσοκομικό τομέα ακόμη δεν υπάρχει σαφής εικόνα, ενώ τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι το μόνο κομμάτι στο οποίο ο τουρίστας μπορεί να δει τη ζημιά από τη φωτιά είναι αυτό μεταξύ Αστρίδας και Αλυκής.