Την παρουσία του υπεραστικού Κ.Τ.Ε.Λ. Καβάλας σε κάθε στιγμή που η τοπική κοινωνία το χρειαστεί, υπογράμμισε ο πρόεδρος του Κώστας Πανταζής, στο πλαίσιο της καθιερωμένης κοπής της βασιλόπιτας του Οργανισμού, ανήμερα της Πρωτοχρονιάς.
Μετά τη δοξολογία που εψάλη στον καθεδρικό ιερό ναό του Αποστόλου Παύλου για το νέο έτος, οι τοπικές αρχές, ως είθισται, βρέθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του υπεραστικού Κ.Τ.Ε.Λ. Καβάλας, όπου ο σεβασμιότατος μητροπολίτης Φιλίππων Νεαπόλεως και Θάσου Στέφανος ευλόγησε και έκοψε την πρωτοχρονιάτικη βασιλόπιτα.
Ποιοι παρέστησαν στην εκδήλωση του υπεραστικού Κ.Τ.Ε.Λ.
Στην εκδήλωση έδωσαν το «παρών», μεταξύ άλλων, οι βουλευτές Καβάλας του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης και Γιώργος Παπαφιλίππου, ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας Δημήτρης Σταμάτης, ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας Θεόδωρος Μαρκόπουλος, η δήμαρχος Καβάλας Δήμητρα Τσανάκα, ο πρώην υπουργός Γιώργος Καλαντζής, ο πρώην βουλευτής Δημήτρης Παπουτσής, ο πρώην δήμαρχος και υποψήφιος περιφερειάρχης Κωστής Σιμιτσής, ο υποψήφιος δήμαρχος Θόδωρος Μουριάδης, ο αντιπεριφερειάρχης Τουρισμού Α.Μ.Θ. Κώστας Αντωνιάδης, ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Καβάλας Μάρκος Δέμπας, ο πρόεδρος της ΝΟ.Δ.Ε. Μπάμπης Δράκος, δημοτικοί και περιφερειακοί σύμβουλοι.
Κανονικά τα κονδύλια για τις μαθητικές μεταφορές
Παρόντα ήταν φυσικά και τα μέλη της νέας διοίκησης του υπεραστικού Κ.Τ.Ε.Λ. Καβάλας Τάσος Αϊβαζίδης, Γιώργος Τσίπος, Κώστας Τζεμαλίδης, Δημήτρης Τσαμαλίκος, Μάκης Παγκούσης και Χρήστος Τουμανίδης, μέτοχοι, πρώην πρόεδροι και αυτοκινητιστές.
Όλοι ευχήθηκαν στον πρόεδρο του υπεραστικού Κ.Τ.Ε.Λ. καλά ταξίδια και φυσικά και καλές εισπράξεις.
Ο αντιπεριφερειάρχης Θόδωρος Μαρκόπουλος τόνισε ότι τα κονδύλια για τις μεταφορές των μαθητών καταβάλλονται κανονικά, ο μητροπολίτης έδωσε τις εγκάρδιες ευχές του για την νέα χρονιά, ενώ ο Κώστας Πανταζής, αφού ευχαρίστησε όλους για τις ευχές τους, υπογράμμισε ότι το υπεραστικό Κ.Τ.Ε.Λ. αποτελεί έναν σημαντικό οργανισμό ανθρώπων και υπηρεσιών για τον τόπο μας.