Κατακόρυφη πτώση τόσο σε αριθμό πτήσεων όσο και επιβατών παρουσιάζει τον Ιανουάριο του 2019 σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2018 η κίνηση στο αεροδρόμιο «Μέγας Αλέξανδρος» της Καβάλας.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Fraport Greece, το αεροδρόμιο της Καβάλας παρουσιάζει μείωση -76.4% στον αριθμό επιβατών και -64.9% στον αριθμό των πτήσεων. Η μεγαλύτερη μείωση καταγράφεται στις διεθνείς πτήσεις και επιβάτες όπου ξεπερνά το 90%.
Η συνολική κίνηση (πτήσεις εσωτερικού και διεθνείς) στα 14 αεροδρόμια διαχείρισης της Fraport Greece παρουσίασε αύξηση 12,3% σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2018, γεγονός που μεταφράζεται σε περίπου 620.000 περισσότερους επιβάτες.
Η αύξηση των διεθνών πτήσεων άγγιξε το 23,6% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρυσι με τα αεροδρόμια «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης και «Ιωάννης Δασκαλογιάννης» των Χανίων να βρίσκονται στην κορυφή των προτιμήσεων.
Το αεροδρόμιο «Μακεδονία», μάλιστα, επισκέφθηκαν 63.585 περισσότεροι επιβάτες συγκριτικά με τον Ιανουάριο του 2018.
Το αεροδρόμιο της Μυκόνου σημείωσε αύξηση της τάξεως του 120,6% γεγονός που οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στην ολοκλήρωση των έργων στον διάδρομο αποπροσγείωσης ενώ και στο αεροδρόμιο της Κεφαλλονιάς «Άννα Πολλάτου» η αύξηση της κίνησης άγγιξε το 63,4%.