Δηλώσεις για την πτώση του δέντρου στην επαρχιακή οδό Καβάλας – Ελευθερούπολης έκανε ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Τεχνικών Έργων της Π.Ε. Καβάλας, Θωμάς Καραβάς.
Ο κ. Καραβάς έκανε λόγο για ένα συμπτωματικό περιστατικό που μάλλον οφειλόταν σε κεραυνό, ενώ επισήμανε ότι δίνεται πλέον η ευκαιρία στην υπηρεσία να προβεί σε εξέταση των δεντροστοιχιών για να διαπιστωθεί αν υπάρχουν επικίνδυνα δέντρα τα οποία μπορεί να πλήξουν το οδικό δίκτυο. Ωστόσο ξεκαθάρισε ότι το οδικό δίκτυο που έχει στην ευθύνη της η Π.Ε. Καβάλας είναι τεράστιο κι ως εκ τούτου δεν είναι δυνατό να βρεθούν, αλλά και να κοπούν τα δέντρα που πιθανό κάποια στιγμή να αποτελέσουν κίνδυνο.