Στην παραλία της Καβάλας, απέναντι από το κυκλικό κόμβο, βρίσκονται οι 300 περίπου πρόσφυγες, οι οποίοι ξεκίνησαν με τα πόδια από το Κλειστό Κολυμβητήριο με κατεύθυνση προς το υπεραστικό ΚΤΕΛ Καβάλας.
Δυνάμεις του Λιμενικού και της Αστυνομίας τους σταμάτησαν εκ νέου λίγο πριν το ΚΤΕΛ και τους ζήτησαν να περιμένουν εκεί για να τους παραλάβουν λεωφορεία που έφτασαν στο σημείο. Οι πρόσφυγες αρνούνται να επιβιβαστούν, θεωρώντας πως θα τους επιστρέψουν πίσω στο Κλειστό Κολυμβητήριο. Οι διαπραγματεύσεις με τις Αστυνομικές και Λιμενικές Αρχές συνεχίζονται…