Ποινική δίωξη σε βάρος νηπιαγωγού βρεφονηπιακού σταθμού του δήμου Καβάλας για την πράξη της κατάχρησης ανηλίκων κατά συρροή και κατ’ εξακολούθηση, άσκησε η Εισαγγελία Εφετών Θράκης.
Η νηπιαγωγός αντιμετωπίζει συνολικά 4 μηνύσεις σε βάρος της με σοβαρές κατηγορίες που αφορούν σε ένα τετράχρονο αγόρι και τρία κορίτσια 3 και 4 ετών.
Οι μηνύσεις που είχαν υποβάλει οι γονείς των παιδιών αρχικά, τον Οκτώβριο του 2022, τέθηκαν στο αρχείο με εισαγγελική απόφαση, καθώς από την έρευνα που ακολούθησε δεν επιβεβαιώθηκαν οι καταγγελίες, ούτε προέκυψαν επιβαρυντικά στοιχεία από την ΕΔΕ που διενεργήθηκε από την «Δημοτική Κοινωνική Αλληλεγγύη».
Ωστόσο, 4 μήνες μετά, όπως αποκαλύπτει το LIVE NEWS, η 37χρονη νηπιαγωγός είναι πλέον κατηγορούμενη, μετά την ποινική δίωξη που της ασκήθηκε και αναμένεται να δώσει τις δικές της εξηγήσεις ενώπιον ανακριτή.
Σημειώνεται ότι οι Αρχές εντόπισαν και κατέσχεσαν τα κινητά τηλέφωνα της νηπιαγωγού και διαπίστωσαν πως τα δύο κινητά ήταν μη λειτουργικά κι επομένως μη αξιοποιήσιμα.