Θύμα θανατηφόρου τροχαίου έπεσε ο γιατρός χειρουργός και δήμαρχος Δοξάτου Θέμης Ζεκερίδης.
Το τροχαίο συνέβη το πρωί του Σαββάτου, όταν το ΙΧ που οδηγούσε ο δήμαρχος Δοξάτου συγκρούστηκε με φορτηγό, στο 27ο χλμ Μεσοράχης – Αμφίπολης. Αδιευκρίνιστες παραμένουν οι συνθήκες του δυστυχήματος.
Ο Θέμης Ζεκερίδης τραυματίστηκε σοβαρά στα άνω και κάτω άκρα. Διασώστες τον απεγκλώβισαν και ξεκίνησε η διακομιδή του προς το Νοσοκομείο Δράμας. Στη διαδρομή υπέστη ανακοπή καρδιάς, αλλά τον επανάφεραν και ανέκτησε τις αισθήσεις του. Ωστόσο όταν έφτασε στο νοσοκομείο κατέληξε.
Σύμφωνα με πληροφορίες ο Θ. Ζεκερίδης επέστρεφε από την Θεσσαλονίκη, όπου είχε συνοδεύσει την γυναίκα του και την κόρη του που ταξίδευαν στο εξωτερικό.
Ο Θέμης Ζεκερίδης ήταν 70 ετών και υπηρέτησε πολλά χρόνια στο νοσοκομείο της Καβάλας. Διετέλεσε Διευθυντής της Β’ Χειρουργικής Κλινικής και πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Καβάλας.