Επιστάμενες έρευνες διεξάγουν οι αστυνομικές αρχές για τον εντοπισμό και τη σύλληψη δύο αγνώστων μέχρι στιγμής δραστών, οι οποίοι, την 20-12-2018 το βράδυ, έχοντας καλυμμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους, εισήλθαν σε επιχείρηση στη Γενισέα Ξάνθης, όπου βρισκόταν τρείς ημεδαποί (ο 35χρονος υπάλληλος και δύο πελάτες, ηλικίας 48 και 42 ετών) και με την απειλή πιστολιού και την άσκηση σωματικής βίας αφαίρεσαν χρηματικό ποσό και στιγμιαία λαχεία, ενώ στη συνέχεια κλείδωσαν τους τρεις ημεδαπούς σε χώρο της επιχείρησης και διέφυγαν προς άγνωστη κατεύθυνση.