Την 3η θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Τσοχαταρίδης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα King Boxing WAKO Παίδων – Εφήβων, που πραγματοποιήθηκε στο Σαν Σεμπαστιάν στην Ισπανία, σημειώνοντας έτσι ακόμη μια μεγάλη επιτυχία με τα ελληνικά χρώματα.
Ο «δρόμος για τα μετάλλια» για τον καβαλιώτη νεαρό αθλητή δεν ήτανε «στρωμένος με ροδοπέταλα».
Αρχικά, στην προημιτελική φάση, νίκησε με σχετική ευκολία έναν Βούλγαρο συναθλητή του, «στέλνοντας το μήνυμα» στους υπόλοιπους πως η συνέχεια θα είναι δύσκολη.
Επόμενος αντίπαλος του Παναγιώτη ήτανε ένας έμπειρος παίκτης της Εθνικής Πολωνίας που έπειτα από έναν καλό αγώνα «υπέκυψε» στα σημεία του Έλληνα αθλητή.
Για να μπορέσει να πάει στα μετάλλια ο νεαρός Τσοχαταρίδης είχε μπροστά του έναν Ρώσο αθλητή, ο οποίος μπορεί να είχε την σιγουριά της νίκης, υπολόγιζε όμως χωρίς τον Παναγιώτη, που δεν του επέτρεψε να πάρει ούτε ένα σημείο και να δώσει στο τέλος στον Παναγιώτη, μια θέση στο βάθρο των μεταλλίων.
Στον ημιτελικό αγωνίστηκε με Ούγγρο αθλητή ο οποίος για ένα σημείο νίκησε τον Παναγιώτη και πέρασε αυτός στον τελικό.
Αδιαμφισβήτητα η επιτυχία του Παναγιώτη Τσοχαταρίδη και φυσικά του προπονητή του Τάσου Χατζηιωαννίδη είναι μεγάλη, «ανεβάζοντας» για ακόμη μια φορά την Ελληνική σημαία στο βάθρο των μεταλλίων σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.
Και πριν προλάβουν να καταφτάνουν οι «συγχαρητήριες επιστολές» καλό θα είναι να βοηθήσουν, όχι μόνο «οι τοπικοί άρχοντες» αλλά και οι επιχειρηματίες, στηρίζοντας τον νεαρό αθλητή που μας κάνει περήφανους από νεαρή ηλικία σε αυτό το μοναχικό και τόσο δυναμικό άθλημα.
Επιμέλεια: Γιάννης Σιαπέρας