Με έγγραφό της προς το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων η ΚΕΔ/ΕΠΟ συμπεριέλαβε, μεταξύ των διαιτητών που όρισε για την τελική φάση των Πανελληνίων Αγώνων Ποδοσφαίρου Λυκείων 2017 – 2018, τον Καβαλιώτη διεθνή διαιτητή Σταύρο Μάνταλο.
Είναι σπουδαίο γεγονός για τον Καβαλιώτικη διαιτησία αλλά κυρίως για την ΕΠΣ Καβάλας, της οποίας αποτελεί μέλος ο κ. Μάνταλος, να βρίσκεται ένας εκπρόσωπός της στους ορισμούς της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας για μία ακόμη επίσημη διοργάνωση, όπως είναι αυτή του Υπουργείου Παιδείας.
Άλλωστε ο κ. Μάνταλος φέρει και την ιδιότητα του εκπαιδευτικού, γεγονός καθοριστικό για την παρουσία του κοντά στους ποδοσφαιριστές αυτής της ηλικίας.