Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε το κύπελλο της ΕΠΣ Καβάλας μετά από έναν αγώνα θρίλερ με τον Αετό Ορφανού, που κρίθηκε στα πέναλτι με 5 – 4.
Ο κανονικός αγώνας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Με λευκή ισοπαλία έληξε και η παράταση, αν και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες και έτσι το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των πέναλτι.
Τα πέναλτι εκτέλεσαν οι: Μπαμπατζάνης 1-0, Μαυροματίδης 1-1, Ελέζι 2-1, Τσορμπατζή 2-2, Τσαμπέγια Φ. 3-2, Κιουμουρτζής 3-3, Δούμπλατζης 4-3, Νάνος 4-4.
Το επόμενο πέναλτι για τον Αετό ανέλαβε να εκτελέσει ο Αμιάδης όμως απέκρουσε Γιουργούσης και ο Μπαρή Αλήογλου με εύστοχο χτύπημα έκανε το τελικό 5-4, χαρίζοντας στον Κεραυνό Πέρνης το πρώτο κύπελλο στην ιστορία του.
Συνθέσεις:
Αετός Ορφανού: Τοπαλίδης, Παπαντωνίου, Νάκου, Μπαμπατζάνης, Μαυρομάτης, Καραγιαννίδης, Ελέζι, Αθανασάκης (61′ Αμιάδης), Τσαμπέγια Γ. (97′ Δούμπλατζης), Τσαμπέγια Φ., Σαββατιανός (76′ Κάμπατζης).
Κεραυνός Πέρνης: Γιουργούσης, Καλαμάρης (118′ Μανδαλιανός), Ιβανίδης (69′ Θεοδωρίδης), Κιουμουρτζής, Δόρκας, Κωνσταντάρας, Ευφροσυνίδης, Μαυρομάτης, Κιόρρι (110′ Τσορμπατζή Ρ.), Μαρή Αλήογλου, Νάνος.
Διαιτητής του τελικού ήταν ο Σταύρος Μάνταλος με βοηθούς τους Μανώλη Μηναδάκη και Αθανάσιο Βερνέζη.
Το κύπελλο απένειμε στους νικητές ο δήμαρχος Νέστου Βαγγέλης Τσομπανόπουλος και την απονομή στον φιναλίστ Αετό Ορφανού έκανε ο δήμαρχος Παγγαίου Φίλιππος Αναστασιάδης.