Με το…βαρύ πυροβολικό τους, την Σταυρούλα Τσολακίδου, τον Αντώνη Παυλίδη, τον Γιάννη Παπαϊωάννου και την Άννα Μαρία Μπότσαρη οι εθνικές ομάδες σκάκι, ξεκινούν, την Δευτέρα 24/9 στο Μπατούμι της Γεωργίας η 43η Σκακιστική Ολυμπιάδα.
Οι αγώνες για τη σπουδαιότερη διοργάνωση του αθλήματος σε ομαδικό επίπεδο, θα γίνουν στο νεόδμητο Sport Palace με το ελβετικό σύστημα 11 γύρων κι αναμένεται να δώσουν το παρών τα περισσότερα από τα κορυφαία ονόματα του διεθνούς στερεώματος.
Έχουν δηλώσει συμμετοχή 185 ομάδες στην κατηγορία Οπεν και 151 στις Γυναίκες. Η Ολυμπιάδα θα ολοκληρωθεί στις 5 Οκτωβρίου. Η σύνθεση των ελληνικών ομάδων:
Εθνική Αντρών
Δημήτρης Μαστροβασίλης
Χρήστος Μπανίκας
Γιάννης Νικολαΐδης
Γιάννης Παπαϊωάννου
Αντώνης Παυλίδης
Προπονητής: Σπύρος Καπνίσης
Εθνική Γυναικών
Αναστασία Αβραμίδου
Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη
Άννα Μαρία Μπότσαρη
Κατερίνα Παυλίδου
Σταυρούλα Τσολακίδου
Προπονητής: Άγγελος Σανδαλάκης
Αρχηγός αποστολής: Μιχάλης Καλοσκάμπης.