Tα δεδομένα πλέον έχουν αλλάξει για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ανατόλια. Για να έχει όμως σίγουρα ήσυχο το κεφάλι της, θα πρέπει να κερδίσει στα 3 επόμενα παιχνίδια προκειμένου να εξασφαλίσει την 2η θέση και δεν «μπλέκεται» σε ισοβαθμίες.
Μην έχει… περιπέτειες στις Σέρρες…
Αυτό γιατί ναι μεν η Ένωση έχει ως «προίκα» το +8 από το 71-63 στις 28 Ιανουαρίου, αλλά αυτό θα μετρήσει μόνο αν ο «αντίπαλος» είναι η ομάδα των Σερρών! Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας (Καβάλα, Ίκαροι, Πευκοχώρι), όπως υπάρχει πιθανότητα να συμβεί, τότε επειδή το πρώτο κριτήριο είναι ο αριθμός των νικών μεταξύ των εμπλεκομένων, απλά και μόνο η νίκη μπορεί να αρκεί στους γηπεδούχους του ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής!
Μετά από αυτή την εξέλιξη παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι αγώνες που έχουν να δώσουν οι ομάδες από την 28η έως την 30 αγωνιστική. Η Καβάλα παίζει εκτός με Μαχητές, υποδέχεται τον Ερμή Λαγκαδά και πάει στο τέλος στις Σέρρες. Οι Ίκαροι, που έχουν το πιο εύκολο πρόγραμμα, παίζουν με Ελίμεια εντός και Τιτάνες Παλαμά εκτός και περιμένουν την Καβάλα. Το Πευκοχώρι τέλος, παίζει με ομάδες που παλεύουν για την σωτηρία. Αρχικά με τα Φάρσαλα εκτός, μετά με το Στρατώνι εντός και στο τέλος με την Χαλκηδόνα εκτός έδρας.