Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του ΑΟΚ στην Καρπερή με 3-1. Στο 30` ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 0-1 ενώ ο Οδυσσέας Λυμπεράκης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΑΟΚ για το 0-2 στο 50`.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον έμπειρο Σάκη Γκόγκα στο 64` με πέναλτι ενώ ο πρώτος σκόρερ του ΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα Νίκος Βαλαβανόπουλος σφράγισε τη νίκη για το 1-3 στο 78`. Για τον ΑΟΚ έχασαν ευκαιρίες ο Βαλαβανόπουλος στο 15`, ο Ρομπέρ στο 25`, ο Αδαμάκης στο 60`, ο Βαλαβανόπουλος στο 80` και ο Γ. Παπαδόπουλος στο 90`.
Η σύνθεση του ΑΟΚ.
ΑΟΚ: Δήμιζας, Γιαλαμούδης, Λυμπεράκης 90` Τσακιρίδης , Παυλίδης, Σέχου, Ψάλτης, Γ. Παπαδόπουλος, Ρομπέρ 85` , Μπλιός 75` Θωμαϊδης, Αδαμάκης 88` Προβατίδης, Βαλαβανόπουλος.
Ο ΑΟΚ ευχαριστεί τον Φωτιά για την εξαιρετική διαιτησία του
Το Δ.Σ. του Α.Ο.Καβάλα συγχαίρει τον διαιτητή του Συνδέσμου Πέλλας κ.Φωτιά και τους βοηθούς κ. Κεσίσογλου και Δεμερτζή για την εξαιρετική τους διαιτησία στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο τον Μ.Α. Καρπερής. Ο συγκεκριμένος διαιτητής είχε επίσης ανάλογη εξαιρετική απόδοση και στην ήττα μας μέσα στο Παραλίμνι, και αν μη τι άλλο αποδεικνύει πως έχει και την ικανότητα και την αντικειμενικότητα που χρειάζεται για ένα καλύτερο και υγιές ποδόσφαιρο.
Νίκη και για τον Αετό Ορφανού επί της Δόξας Προσκυνητών με 3-2.
Ήττα εντός έδρας για τον Νέστο που έχασε από την Ελπίδα Σκουτάρεως με 0-1.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:
Απόλλων Παραλιμνίου-Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 2-0
Νέστος Χρυσούπολης-Ελπίς Σκουτάρεως 0-1
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου-Ορφέας Ξάνθης 1-1
Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής-Καβάλα 1-3
ΑΕ Διδυμοτείχου-Άρης Αβάτου 0-0
Αετός Ορφανού-Δόξα Προσκυνητών 3-2
Η βαθμολογία
Θ. | Ομάδα | ΒΑΘ. |
1. | ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ | 20 |
2. | ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ | 15 |
3. | ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ | 14 |
4. | ΚΑΒΑΛΑ | 14 |
5. | ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ | 12 |
6. | ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ | 12 |
7. | ΑΕΤΟΣ ΟΡΦΑΝΟΥ | 9 |
8. | Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΠΕΡΗΣ | 8 |
9. | ΟΡΦΕΑΣ PUMA ΞΑΝΘΗΣ | 8 |
10. | ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ | 8 |
11. | Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ | 8 |
12. | ΔΟΞΑ Ν. ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ | 5 |