του Γιάννη Μόνιου
Εξ αφορμής του σκανδάλου, όπως λένε, με συμπρωταγωνίστρια την ευρωβουλεύτρια – ευρωβουλευτίνα Καϊλή, πάνε να σπάσουν όλα τα ωτικά μου, όταν από «περιώνυμους» και «περίοπτους» τηλεβοώντες παρουσιαστές ακούω τουβληδόν τη λεκτική ασέλγεια πάνω στη θηλυκή, γενική πτώση της δημοτικής γραμματικής μας. Λένε και απανωτά ξαναλένε λ.χ.: «Η περίπτωση της «ευρωβουλευτή» Καϊλή…». Είναι σάνα θέλουν να λέμε «της πρωταγωνιστή, της μαθητή, της καθηγητή, της φοιτητή, της εθελοντή, της νικητή, της αθλητή, της σκοπευτή, της νοσηλευτή κτλ!».
Τέτοια γλωσσικά εκτρώματα δεν τα θέλει η Δημοτική μας. Με τέτοιους δημοσιολόγους κακώς – κάκιστα πάει να επικρατήσει, λ.χ. για τις γυναίκες του κοινοβουλίου μας, η γραμματική ταύτισή τους με τους άνδρες, δηλ. «Ο βουλευτής – η βουλευτής!». Είναι σάνα πρέπει να λέμε «η νοσηλευτής, η πραγματευτής, η μαθητής, η καθηγητής κτλ!».
Επιτέλους, άλλο η σώψυχα καλοδουλεμένη δημοτική μας γλώσσα κι άλλο η μάλλον υπόπτως παρασκευασμένη «δημοτικιά». Εκτός κι αν οι ως άνω ειρημένοι ειδησεολόγοι πάσχουν από λεκτική ασιτία και υποφέρουν από ένδεια γραμματική…
Πρόσθεση: Παρών σε αίθουσα δικαστηρίου. Άκουσα από «πολυπεριώνυμο»: «Άσε αυτό είναι δουλειά της εισαγγελέα!». Μάλλον φοβήθηκε να πει «της εισαγγελέως», μπας και δεν τον εκλάβουν ως «προοδευτικό!».