Ένας… γνωστός απ’ τα παλιά, μπορεί να είναι ο νέος χωρικός αντιπεριφερειάρχης Καβάλας. Κι αν το μυαλό σας πάει στον Αρχέλαο Γρανά, πολύ σωστά σκέφτεστε.
Λοιπόν, το τελευταίο διάστημα ακούγεται, όχι αβάσιμα, ότι ο πρώην αντιπεριφερειάρχης Καβάλας έχει πολλές πιθανότητες να επιστρέψει στον δεύτερο όροφο του Διοικητηρίου. Ο επανεκλεγείς περιφερειάρχης ΑΜΘ Χρήστος Μέτιος φαίνεται ανοιχτός στο ενδεχόμενο να δώσει την Αντιπεριφέρεια Καβάλας στον Αρχέλαο Γρανά, προκειμένου να εξασφαλίσει συνεργασία με την παράταξη του Κωστή Σιμιτσή. Έχουν γίνει ήδη κάποιες συζητήσεις που τέθηκαν προς… διαβούλευση, χωρίς φυσικά να έχουν ληφθεί οριστικές αποφάσεις.
Αλλά και μόνο οι συζητήσεις που γίνονται είναι αρκετές για να βγάλουν… φλύκταινες αρκετά στελέχη της «γαλάζιας» παράταξης. Και με το δίκιο τους. Δεν είναι και λίγο να τρέχεις προεκλογικά να στηρίξεις τον «εκλεκτό» του κόμματος στην Περιφέρεια και τελικά να βλέπεις την ολική επαναφορά του ΠΑΣΟΚ και στην Αντιπεριφέρεια και στον δήμο Καβάλας. Οι γκρίνιες για τους χειρισμούς του Χρήστου Μέτιου άρχισαν και δεν φαίνεται να σταματούν σύντομα…