Στις 11 σήμερα το πρωί ολοκληρώθηκε η αποχώρηση των προσφύγων από το εκθεσιακό κέντρο «Απόστολος Μαρδύρης» της Νέας Καρβάλης και από το κλειστό γυμναστήριο της Ελευθερούπολης του δήμου Παγγαίου.
Σύμφωνα με την Αστυνομική Διεύθυνση Καβάλας η αποχώρηση των προσφύγων έγινε τμηματικά, με τελικό προορισμό τους το χωριό Χέρσο της περιφερειακής ενότητας Κιλκίς.
Το απόγευμα αναμένεται να καταπλεύσει στο λιμάνι «Απόστολος Παύλος» το επιβατηγό – οχηματαγωγό πλοίο «Νήσος Μύκονος», στο οποίο επιβαίνουν 1.019 πρόσφυγες και μετανάστες.
Εξ αυτών, σύμφωνα πάντα με την αστυνομία, στην περιφερειακή ενότητα Καβάλας και στα δυο σημεία φιλοξενίας (εκθεσιακό κέντρο – κλειστό Ελευθερούπολης) θα μεταφερθούν περίπου 800 πρόσφυγες.