Εργασίες διαγράμμισης πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη (13/6) στην επαρχιακή οδό Παληού – Νέας Περάμου.
Πιο συγκεκριμένα, το ”φρεσκάρισμα” των διαγραμμίσεων έγινε σε έναν δρόμο που καταγράφει μεγάλο κυκλοφοριακό φόρτο τους θερινούς μήνες, ειδικότερα δε τα σαββατοκύριακα.
Οι νέες διαγραμμίσεις έγιναν από την έξοδο του οικισμού του Παληού (προς Νέα Ηρακλείτσα) και μέχρι την Νέα Πέραμο του δήμου Παγγαίου.
Λίγο πριν τις 4 το μεσημέρι το συνεργείο που εκτελεί τις διαγραμμίσεις βρισκόταν στον κόμβο της Νέας Ηρακλείτσας.
Σε όλη τη διαδρομή μέχρι και την Νέα Πέραμο έγινε το ”φρεσκάρισμα” της κεντρικής διαγράμμισης, καθώς και η διαγράμμιση της άκρης του δρόμου στο ίδιο ρεύμα μέχρι και τα φανάρια της Νέας Ηρακλείτσας.
Φυσικά και ο συγκεκριμένος δρόμος δεν είναι ο μόνος που χρειάζεται νέα διαγράμμιση. Πρόσφατα είχαμε γράψει για τον δρόμο Ακροβουνίου – Αγίου Ανδρέα, ενώ επίσης διαγράμμιση έχει να γίνει αρκετό καιρό μέσα στον οικισμό του Παληού, αλλά και στον επαρχιακό δρόμο Νέας Περάμου – Ελαιοχωρίου. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες πολλές περιοχές όπου θα πρέπει να πέσει το βάρος των αρμόδιων υπηρεσιών, αφού το φετινό καλοκαίρι η κίνηση στους δρόμους της Π.Ε. Καβάλας, ειδικά στους παραλιακούς ή σε αυτούς που οδηγούν σε παραλίες, αναμένεται να είναι μεγάλη.