Πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα στα γραφεία της Ομοσπονδίας Επαγγελματιών, Βιοτεχνών & Εμπόρων Ν. Καβάλας σύσκεψη με την συμμετοχή εκπροσώπων επαγγελματικών σωματείων κατά την οποία αποφασίστηκε να προχωρήσουν σε παράσταση διαμαρτυρίας την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 8 το πρωί στα γραφεία του Κ.Ε.Α.Ο. που στεγάζονται στο ΙΚΑ Καβάλας προτείνοντας τα αιτήματα:
- Κατάργηση του νόμου που επιβάλλει φορολογία από το πρώτο ευρώ. Άμεση επαναφορά του αφορολόγητου ορίου για όσους έχουν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα στις 12.000 € με προσαύξηση 3.000 € για κάθε προστατευόμενο μέλος.
- Καμιά κατάσχεση 1ης κατοικίας, επαγγελματικής στέγης και εξοπλισμού για εισοδήματα έως 12.000 €.
- Απαγόρευση κατασχέσεων και πλειστηριασμών 1ης κατοικίας για χρέη αυτασφάλισης (πρώην Ο.Α.Ε.Ε.). Διαγραφή τόκων και προσαυξήσεων για χρέη στο Ταμείο.
- Διαγραφή τμήματος των χρεών προς τις τράπεζες. Διαγραφή τόκων και προσαυξήσεων. «Κούρεμα» 30% του κεφαλαίου και 50% για όσους έκλεισαν την επιχείρησή τους.
- Ακατάσχετος λογαριασμός για όλους τους επαγγελματίες με εισόδημα έως 12.000 €.