του Γιάννη Μόνιου
Η μεταφορική σημασία της λοιμώδους και επιδημικής νόσου «χολέρα» είναι μια κατάσταση ή άνθρωπος ιδιαίτερα απεχθής και δυσάρεστος. Θυμάμαι ένα παλιό σύνθημα εναντίον προσώπων που συμβόλιζαν την διαφθορά: «Αέρα, αέρα να φύγει η χολέρα». Αυτή η χολέρα στο ως άνω «συριζικόν» ταυτίζεται με την απ’ όλους ποθούμενη καριέρα! Και βέβαια η καριέρα – σταδιοδρομία είναι η γενική πορεία της επαγγελματικής μας δραστηριότητας και ειδικότερα η επαγγελματική μας καταξίωση και αναγνώριση. Γι’ αυτό και λέμε, λ.χ. για κάποιον επιστήμονα: «Αυτός έκανε καριέρα στο εξωτερικό». Η καριέρα – σταδιοδρόμηση θέλει κότσια, συστηματική ενασχόληση με μία δραστηριότητα καταβάλλοντας μύριες προσπάθειες, ώστε να εδραιωθεί και να πετύχει κάποιος στον χώρο που επέλεξε. Οι αρχαίοι σταδιοδρόμοι ίδρωναν, πάσχιζαν να διανύσουν πολλά στάδια, για να αξιωθούν το χειροκρότημα στο τέλος. Το τίτλιο «συριζικόν» σιχαίνεται την αριστεία, την περίκλεια «αξίωσιν». Στ’ αλήθεια, όταν λ.χ. οι γονείς, οι φίλοι κτλ εύχονται για τα παιδιά τους το «καλή σταδιοδρομία» στάζουνε χολή; Όταν ο παιδιόθεν ομοτράπεζος του πρωθυπουργού, πιστός στο «η καριέρα είναι χολέρα», πήρε πτυχίο (αν πήρε) και όταν αποστρατεύτηκε (αν στρατεύτηκε), τι τάχατες του ευχήθηκαν οι οικείοι, οι φίλοι κτλ; Του είπαν: «Να προσέχεις, η καριέρα είναι χολέρα»; Έσταζε χολή η όποια ευχή και σύστασή τους; Μήπως στο «πλούσιο» βιογραφικό του συν-χαράκτη της «χαρισματικής» πολιτικής του Τσίπρα υπάρχει χαραγμένο και το σύνθημα: «Κουράστηκα απ’ την πολλή ξεκούραση»; Ακόμη, μην ξεχνούμε: Η καριέρα, ως λέξη, είναι ομόρριζη με το κάρο, τον καρόδρομο και την καρικατούρα. Η καριέρα θέλει δρομείς σταδίων, εύρωστη δουλειά και όχι αρρωστημένα, χολεριασμένα μυαλά, φορτωμένα σε λιμνάζοντα πια παλιά κάρα. Εκείθεν ο εν λόγω Καρανίκας φαντάζει ως καρικατούρα (=γελοιογραφία) «αεράτου» προοδευτικάριου. Εντέλει, σύρριζα «μπράβο» πρέπουνε στην… άριστη «πρώτη φορά αριστερά» μας!