Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Γ’ Εθνική: Νίκη για ΑΟΚ και Νέστο, ήττα για Αετό Ορφανού

Ημέρα:

spot_img

Την δεύτερη νίκη της στον πρώτο όμιλο της Γ’ Εθνικής πέτυχε η Καβάλα στο “Ανθή Καραγιάννη” το απόγευμα της Κυριακής. Οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη, καθάρισαν το παιχνίδι απο το πρώτο κιόλας ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Ο ΑΟΚ  δεν συνάντησε δυσκολίες και η Δόξα απείλησε με δυο διαδοχικά κόρνερ και ένα μακρινό σουτ, δηλαδή δεν έχασε την κλασσική ευκαιρία. Ο ΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας  και τον έλεγχο του αγώνα . Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά με το τρίτο γκολ του Βαλαβανόπουλου στο 53`.

Ο Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε το Ρομπέρ ελεύθερο στον κάθετο άξονα ενώ τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο πλάγια στα δεξιά με Θωμαϊδη, Ψάλτη στη μεσαία γραμμή. Ο Κεϊτά πλάγια στα αριστερά της επίθεσης, με Λυμπεράκη πλάγια αριστερά στην άμυνα. Ο Γιαλαμούδης δεξιά στην άμυνα και δυο στόπερ ο Αλιατίδης με τον Παπαστεριανό. Ο σχηματισμός στα πλάγια της επίθεσης άλλαζε συνέχεια με τον Παπαδόπουλο να πηγαίνει και στη μεσαία γραμμή. Στην επανάληψη ο Ανυφαντάκης έπαιξε με τρεις στόπερ με τον Σέχου να παίρνει τη θέση του Γιαλαμούδη.

Στο 17` σέντρα του Ρομπέρ, ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος με κοντινό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι το 1-0. Στο 28` ο Κεϊτά σε φάση διαρκείας κατάφερε με πλασέ να πετύχει το 2-0. Στο 53` από κόρνερ του Ρομπέρ, με κεφαλιά ο Βαλαβανόπουλος το 3-0.  Στο 65` το πλασέ του Κεϊτά απέκρουσε ο Πριτσίδης. Στο 83` ατομική προσπάθεια του Κεϊτά πλασέ από πλάγια έσωσε ο Πριτσίδης.

Στο 90+ από πάσα του Τζιτζιφάκου, ο Βαλαβανόπουλος σε κενή εστία το 4-0.

Οι συνθέσεις.

ΑΟΚ: Δήμιζας, Γιαλαμούδης 46` Σέχου , Λυμπεράκης, Αλιατίδης , Παπαστεριανός, Ψάλτης, Παπαδόπουλος 72` Ντουρτμές , Θωμαϊδης 83` Παυλίδης , Ρομπέρ 60` Τζιτζιφάκος , Κεϊτά, Βαλαβανόπουλος.

Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου: Πριτσίδης, Αλεξακούδης 35` Σαμαράς, Τσορτανίδης, Μίλερ, Αγγέλης, Πλασταράς 72` Τσαμπάζης , Κοσιής 62` Κούτρας , Ανυφαντάκης, Γάϊδας 67` Γιαννακίδης , Μαυράκης, Χατζηπαππά.